Naujienos

Ilgalaikė profesinė stažuotė su „Erasmus+“: inžinerijos krypties specialistai pranašumo darbo rinkoje siekė užsienio įmonėse

2019 07 26

Pirmą kartą Vilniaus technologijų mokymo centras išmėgino ir kitas mokinių praktikos realioje darbo vietoje galimybes – įprastą praktiką Lietuvoje pasiūlė iškeisti į ilgalaikę Erasmus+ stažuotę Ispanijoje, kur metalo apdirbimo staklininko specialybės (ar jai giminiškos krypties) atstovai tris mėnesius atlikti pameistrio praktiką įmonėje. Į kvietimą atsiliepė ir sėkmingai atranką įveikė du mokymo centro mokiniai – Gvidas Reinikis ir Vidas Nagornas. Pastarieji tris mėnesius, šių metų vasario-balandžio mėnesiais, stažavosi Valencijoje ir grįžo į tėviškę, pasisėmę vertingos patirties.


0001_metalo_apdirbimas_1556784685_1564145624-974e1a1ca0999d0f15f778a7d7fd5df8.jpg
Gera pradžia – pusė…
 
G. Reinikis ir V. Nagornas, paklausti, ką ryškiausiai pamena iš trijų mėnesių viešnagės Ispanijoje, tarsi apšildydami pokalbį pradeda nuo pasakojimo apie saulėtos Valencijos gamtą ir ispanų kultūrą. „Per tą laiką tikrai turėjome progos pažinti kultūrą ir žavėtis šalimi, kuri išties daugeliu aspektų skiriasi nuo Lietuvos. Akvariumas ar zoologijos sodas nustebino tuo, ko pas mus nė neišvysi. Siekdami atrasti Ispanijos grožį tiek kultūrinės programos metu, tiek laisvalaikiu lankėmes daugelyje Valencijos lankomiausių vietų ir paminklų“, – prisimena Vidas.
 
Gvidas tuo tarpu juokiasi, pasakodamas apie bendravimą su ispanais: „Susikalbėti su vietiniais net ir darbo vietoje yra šioks toks iššūkis. Čionykščiai gana prastai kalba angliškai, tad turėjau ne vieną šmaikščią situaciją, kuomet teko susikalbėti ženklais ir gestais.“ Tiesa, Gvidas tvirtina, kad ypatingų problemų tai nesukėlė, mat ispanai – draugiški ir kantrūs, o juolab darbe daug kalbėjimosi neprireikė. „Kadangi kaip staklininkai dirbome gamybinį darbą, gavus užduotį tiesiog toliau pluši prie staklių. Per tuos tris mėnesius daug dirbome savarankiškai, ką vertinu kaip vertingą patirtį“, – sako vaikinas. Jam antrina ir Vidas: „Toks darbo pobūdis išmoko priimti sprendimus, būti atsakingam už savo darbą, tad stengiesi gaminį padaryti kuo kruopščiau.“
 
Praktika pasitarnaus grįžus į Lietuvą
 
Paklausti apie įgytą patirtį ir naudą profesinei karjerai vaikinai abu tvirtina, besijaučiantys tvirtesni kaip specialistai ir nesibaimina darbo pokalbių Lietuvoje. „Manau, dabar esu platesnio profilio specialistas. Įgijau darbo su CNC staklėmis įgūdžių, turiu šlifavimo patirties, kur kas geriau skaitau schemas. Pats esu giminiškos staklininkui mokymo programos mokinys, tad kaip būsimas mechatronikas jaučiuosi tvirtesnis. Mes savo mokymo programoje turime panašių disciplinų, tačiau tokios praktikos, kokią dabar turiu, tiesiog mokykloje nebūčiau turėjęs“, – įtikinančiai dėsto Gvidas.
 
Staklininkas Vidas sakosi dabar turintis kur kas daugiau darbo su programuojamomis staklėmis patirties, kruopščiau geba paruošti stakles bei jas prižiūrėti. Jo manymu, tai padės ieškant darbo, kadangi darbdaviai tikisi, kad būsimas darbuotojas šiuos dalykus jau mokės.
 
Galėtų būti kitaip: lūkesčiai mokyklai ir darbdaviui
 
Pasak Gvido, jis suprantąs, kad Vilniaus technologijų mokymo centras siekia pagal mokymo programą paruošti universalius staklininkus bei mechatronikus, tačiau siūlo gerinimo galimybes. „Kaip supratau, rinkoje labiau įprastas automatizuotas darbas bei gamyba su CNC staklėmis, tad mokantis norėtųsi daugiau praktikos būtent su šiais įrengimais. Kaip dirbau Ispanijoje, visos mašinos buvo CNC, veikla buvo automatizuojama, o man tereikėdavo pakeisti detales. Mano mentoriai darbe gana greitai leido man dirbti su CNC mašinomis. Nors nesu būtent tos srities specialistas, tačiau sudėtinga tikrai nebuvo.“
 
Vidas labai norėtų pokyčių santykiuose su darbdaviu: „Turiu darbinės patirties, kalbėjausi su kolegomis Ispanijoje, tad vertinu, kad Lietuvos darbdaviams kiek trūksta pozityvaus požiūrio į darbuotoją. Susidarė įspūdis, kad Ispanijoje įmonių vadovai yra linkę kartu dirbti, padėti spręsti iškilusias problemas.“
 
Jei ne Lietuvoje, tai Ispanijoje…
 
Abu stažuotojai į Vilniaus technologijų mokymo centrą grįžo, labiau pasitikėdami savimi ir su galvosūkiu – Gvidas ir Vidas buvo pakviesti grįžti vasarą į Ispaniją padirbėti, kur yra vertinami kaip geri darbuotojai ir savo srities specialistai.
 
„Tai buvo puiki galimybė įgyti darbo patirties baigiant mokytis Vilniaus technologijų mokymo centre. Manau, su tokia patirtimi esu patrauklesnis darbo rinkoje. Man asmeniškai tai buvo labai vertinga ne tik profesine prasme, bet asmenine: per tris mėnesius tikrai gana gerai pažinau kitą šalį, jos kultūrą ir žmones. Stažuotės metu ne tik patobulėjau, bet ir patyriau daugybę malonių įspūdžių“, – pasinaudota galimybe džiaugiasi Vidas.
 
Informacija, parengta pagal Vilniaus technologijų mokymo centro projekto „Prof[net]work: įgūdžiai besimokančiai bendruomenei profesiniame mokyme“ (Nr. 2018-1-LT01-KA102-046826) dalyvių atsiliepimus. Projektą finansuoja Švietimo mainų ir paramos fondas remiant Europos Komisijai. Veikla vykdoma gavus Europos Sąjungos paramą pagal „Erasmus+“ programą.