Istorijos

Profesija per vienerius metus, padėjusi pamatus svajonių karjerai

2019 04 18
„Šią specialybę pasirinkau, nes žinojau, kad sekretorės pareigos reikalauja kruopštumo, apdairumo, dokumentų rengimo įgūdžių, gebėjimo valdyti gausią informaciją ir spręsti konfidencialius klausimus. O aš visada norėjau dirbti darbą, kuriame galėčiau realizuoti savo organizacinius gebėjimus ir parodyti atsakomybę. Svajojau dirbti biure, būti atsakinga už svarbias organizacijos funkcijas“, – savo motyvus atskleidžia L. Kolesnikovaitė.
Traukė į sostinę
 
Jai, kaip ir daugeliui jaunuolių, rankose laikančių brandos atestatą, norėjosi išvykti, pagyventi sostinėje, susipažinti su didmiesčio kultūra. Paklausta, į ką labiausiai kreipė dėmesį ieškodama, kur mokytis, mergina sako: „Mano dėmesį patraukė įdomūs mokomieji dalykai, profesionali mokyklos interneto svetainė…“ – prisipažįsta pašnekovė.
 
„Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centrą pasirinkau pirmiausia dėl to, kad jis buvo vienas iš nedaugelio, siūlančių sekretorės profesiją, – ši specialybė yra gana reta. O įdėmiau pasiskaičiusi mokymo centro svetainėje susižavėjau, kad mokykla didelė, siūloma daugybė kitų profesijų tiek baigusiems 10 klasių, tiek įgijusiems vidurinį išsilavinimą. Apsispręsti padėjo ir tai, kad mokykla siūlo apgyvendinimą, nemokamą mokslą ir stipendiją įgyjant pirmąją profesiją. Ko daugiau gali reikėti?“ – besišypsodama retoriškai klausia mergina.
 
Jau atvykus mokytis į Vilnių stipriausią įspūdį Lukai paliko mokytojų nuoširdus atsidavimas, dėmesys ir noras visomis išgalėmis padėti mokiniams siekti išsikeltų tikslų. Čia mergina atrado daugybę galimybių dalyvauti įvairiose veiklose. „Filmavausi televizijos laidoje, fotografavausi mokyklos pristatomojoje fotosesijoje, varžiausi smiginio rungtynėse, dalyvavau konkurse, kur galėjau parodyti savo žinias ir įgūdžius apie gimtąją kalbą, prisidėjau rengiant daugybę mokyklos renginių, teko juos vesti“, – vardija Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro absolventė.

Didžiausias pasiekimas – galimybė atsiskleisti
 
Didžiausias pasiekimas profesinėje mokykloje, L. Kolesnikovaitės manymu, yra galimybė atsiskleisti. „Mokyklos pedagogai ir visa aplinka skatino ir palaikė, todėl man pavyko baigti mokslus aukščiausiais balais, nors vidurinėje mokytis sekėsi vidutiniškai – nebuvau labai aktyvi užklasinėse veiklose, tačiau čia man pavyko atsiskleisti“, – prisipažįsta Luka.
 
Besimokydama profesinio mokymo centre mergina turėjo galimybę parodyti atsakomybę ir organizuotumą – Lukai atiteko klasės seniūnės pareigos. Mokymo centre ji įgijo pasitikėjimo savimi, kaip pati sako, dar labiau pradėjo vertinti išsilavinimą, siekį niekada nesustoti domėtis ir mokytis.
 
Lukos nuomone, mokymasis profesinio mokymo centre yra naudingas nežinantiems ar negalintiems apsispręsti, ką norėtų studijuoti ateityje, ir bijantiems suklysti renkantis profesiją. Per šiuos metus galima save ir praktiškai išbandyti pasirinktoje srityje – mokymo programoje numatyta 4 savaičių trukmės praktika, kuri atliekama įmonių, įstaigų ir organizacijų administravimo padaliniuose, biuruose, raštinėse ar sekretoriatuose.
 
„Turėjau galimybę praktiką atlikti Vilniaus miesto savivaldybėje. Tuo laikotarpiu sužinojau daug naujų dalykų apie savivaldybės veiklą ir reikalingumą. Praktika man leido geriau suvokti, kokių žinių įgijau besimokydama, ir jas įtvirtinti. Su dideliais sunkumais susidurti neteko, praktika vyko sklandžiai ir lengvai. Darbuotojai noriai mokė naujų dalykų, padėjo iškilus sunkumams, kantriai skatino tobulėti. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę praktikuotis Vilniaus miesto savivaldybėje“, – sako Luka.
 
L. Kolesnikovaitė viliasi, kad per praktiką įgyti įgūdžiai pravers ateities darbuose. „Po šio mėnesio aš nebesijaučiu biure naujokė, suprantu, ką ir kaip turiu atlikti, nors tobulėti dar tikrai yra kur“, – šypsosi naujoji sekretorė.
 
Svarbiausia – kantrybė
 
Norint tapti savo srities profesionalu, reikia mokėti ir žinoti, kur kas daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Turi sugebėti valdyti didelius informacijos srautus ir juos paskirstyti, dalykiškai bendrauti su klientais, dalytis gera nuotaika ir entuziazmu net stresinėse situacijose, su šypsena spręsti konfliktines situacijas. Sekretorė yra įmonės veidas, o kartu ir vidinių įmonės procesų koordinatorius. Ji turi išmanyti verslo etiketą, priėmimų organizavo subtilybes, įmonės įvaizdžio formavimo pagrindus ir pan.
 
Luka įsitikinusi, kad norint tapti gera sekretore reikia būti be galo kantriai, nes gali tekti bendrauti su įvairiais žmonėmis, taip pat gebėti valdyti emocijas ir sprendimus priimti remiantis logika, nuolat spręsti problemas, sukti galvą, kaip galima viską padaryti geriau, greičiau, kokybiškiau ir veiksmingiau – turi būti apsukri, nes neretai gali tekti daryti kelis darbus vienu metu. „Taip pat turi būti inteligentiška, elegantiška, išmanyti etiketą, dalykinį bendravimą, žinoti dalykinės išvaizdos taisykles, o viso to galima išmokti Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre per vienerius metus,“ – džiaugiasi absolventė.
 
Paklausta, ar nebijo, kad tobulėjant informacinėms technologijoms sekretorių funkcijos taps nebereikalingos, mergina šypsosi: „Manau, kad tikrai taip nenutiks, nes jokios technologijos nesugebės įveikti visų iššūkių, nenuspėjamų žmogiškų situacijų, nutinkančių biuro aplinkoje.“

Sėkminga pradžia
 
Luka sako, kad mokymasis profesinėje mokykloje yra puikus įvadas į savarankišką gyvenimą. „Metai, praleisti šiame centre, man padėjo apsispręsti, kuo noriu būti ateityje, kokį darbą noriu dirbti“, – sako ji. Mergina prisipažįsta, kad jau senokai ją traukė administracinis darbas: „Mane ši sritis žavėjo dar besimokant vidurinėje, bet lyg ir jaučiausi apsisprendusi studijuoti veterinariją, nes labai myliu gyvūnus, bet nepavykus įstoti, nusprendžiau neleisti laiko veltui ir rinktis studijas profesinėje mokykloje. Šie metai padėjo įsitikinti, kad esu teisingame kelyje, todėl nusprendžiau tęsti administravimo studijas kolegijoje“, – ateities planus dėsto L. Kolesnikovaitė.
 
Visiems svarstantiems galimybę studijuoti profesinėje mokykloje Luka siūlo nepabūgti stereotipų ir išbandyti savo jėgas naujose, širdžiai artimose srityse, kurios padės pamatus kuriant svajonių karjerą.

0001_luka_svetainei_1_1555604231-6a69e575d9376aa8176d85e6246d9824.jpg