Naujienos

Domėtasi fizinio aktyvumo įtaka mokinių akademiniams pasiekimams

2021 04 07

Kovo 31 dieną Vilniaus technologijų mokymo centro mokiniai turėjo įdomias ir naudingas paskaitas sveikatos temomis, kurias vedė Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės.

Kineziterapeutė Greta Vasiliauskaitė vedė paskaitą tema - „F/A ir protinės veiklos sąsajos“. Joje buvo paliestos labai aktualias šiandienos temas. Statistika rodo, kad 80 % mokyklinio amžiaus jaunimo  nėra fiziškai aktyvūs. Nepakankamas fizinis aktyvumas kenkia fizinei, emocinei ir protinei sveikatai. Skatina vystytis įvairias lėtines ligas, kaip nutukimą, kraujo spaudimo padidėjimą, kvėpavimo sistemos susilpnėjimą, diabetą ir kt.
Vizualiai pademonstravo fizinio aktyvumo teikiamus privalumus, parodė skirtumus tarp sporto ir fizinio aktyvumo. Davė rekomendacijas kokios trukmės fizinis aktyvumas būtinas jaunimui. Tai sudaro 300 min. vidutinio intensyvumo krūvis arba 150 min. aukšto intensyvumo krūvis per savaitę. Bent 3 kartus savaitėje dar reikia atlikti raumenų stiprinimo pratimus. Įvairios aktyvios judėjimo formos suaktyvina smegenų veiklą, kelia teigiamas emocijas, gerina tiek fizinę formą, didina energiją ir ištvėrmę, stiprina imunitetą.

0001_maironis-kopija_1617778942-f52b81d34eb063f70a90ae3bdb942288.png
Mokiniai buvo mokomi atlikti pratimus netgi sėdint ant kėdės, nes daug laiko praleidžiama prie kompiuterio ir organizmui būtinas suaktyvinimas, kad geriau sektųsi atlikti protines veiklas. Atliko kvėpavimo pratimus, kurie teikia nusiraminimą ir atpalaiduoja.
Renginio dalyviai priėjo vieningos Išvados: fizinis aktyvumas be konkurencijos laimi prieš pasyvų gyvenimo būdą.

O dietistė Akvilė Čemerytė pravedė paskaitą tema „Valgomos emocijos ir F/A įtaka mokinių akademiniams  pasiekimams. Ji atskleidė, jog yra du valgymo būdai, tai emocinis ir fiziologinis. Labai tankiai emocinis valgymas ima viršų, nes emocijos kyla staiga, tada atsiranda potraukis specifiniam maistui, ko pasekoje būna nekontroliuojams valgymas ir bloga savijauta, antsvoris ir puokštė ligų. Esant fiziologiniam valgymui mes valgome kai esame alkani, organizmui reikia energijos, maistas suteikia mums sotumo jausmą ir puikią savijautą.

Kaip suvaldyti emocinį valgymą? Reikia padėti sau, nelaikant namuose jokių produktų, kurie sukeltų žaibišką badą, vengti apsipirkti esant alkanam ir planuoti pirkinių sąrašą. Valgant netaikyti jokio dietinio mąstymo, valgyti kada esi alkanas, atskirti kada nori tikrai valgyti, o gal tik atsigerti, prisiminti, kad sotumo jausmas ateina tik po 20 min. , valgyti iki 80 % sotumo, tada būsi žvalus ir lengvas, valgyti lėtai ir be pašalinių trukdžių, kaip kompiuteris, telefonas, televizorius , susikurti kuo malonesnę valgymo ir laiko sau aplinką.

Gerai žinoti sąmoningo valgymo klausimų atsakymus kur aš skiriu savo dėmesį, kiek suvalgau, kaip aš valgau, ką pasirenku valgyti, kada jaučiu alkį ir kodėl aš valgau? Taikyk sau STOP, S-sustok, T- tris kartus įkvėpk, O- kas vyksta?, P- pasirink. Jei liūdna- bendrauk, jei kankina nerimas, baimė- judėk, jei jauti nuovargį- pailsėk, jei nuobodu- veik.  Jei jauti, kad tau kyla valgymo sutrikimų problemos, tai tau trukdo mokytis, sportuoti,  visada gali gauti konsultaciją Valgymo sutrikimų centre jaunimolinija.lt  Pasidomėk skaitinių nuorodomis taikusmaistas.lt, knyga “Intuityvus valgymas”.

Kovo 31 dieną paskaitose sveikatos temomis dalyvavo SV 9/1, LE 9/1, KD 9/1, SV 20/1 ir 2G grupių mokiniai.Šias paskaitas organizavo ir vedė Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės. Mokinių dalyvavimu paskaitose rūpinosi Fizinio ugdymo mokytoja Algina Lakavičienė.