Naujienos

Įgyvendintas edukacinis projektas „Kaip gimsta knyga?“

2019 05 05

Visą balandžio mėnesį minint bibliotekų dienas Vilniaus technologijų mokymo centre vyko edukacinės ir pažintinės veiklos, ekskursijos, susitikimai ir renginiai, įtraukę didelę dalį mokymo centro ir kitų profesinių mokyklų bendruomenių. Gimnazistai, jų mokytojai, bibliotekos darbuotojai ir atitinkamų mokymo programų studentai gilinosi į knygos istoriją, gamybos procesus, reikšmę socialiniame gyvenime.

Spaustuvėje – knygos gimimo kelias

Informacinių ir vizualinių technologijų skyriaus spaudos ir pospaudos specialybės mokiniais lankėsi vienoje didžiausių Lietuvoje spaustuvių ir knygų gamintojų – įmonėje „BALTO Print“. Čia mokiniai susipažino su knygos gimimo procesu: bylos paruošimu, spausdinimu, brošiūravimu, įrišimu, apdailos procesais ir įranga. Didžiausią susidomėjimą reiškė mokiniai, besidairantys ir karjeros galimybių sėkmingai veikiančioje įmonėje.

0001_bibliotekos_3_1557048627-2ca56568e3e88a3bbb009bc0dc728ed2.JPG
Mokiniai varžėsi viktorinoje „Ką žinai apie knygas?“

Energetikos ir mechatronikos bibliotekoje vykusioje viktorinoje 11–12 klasių mokiniai prisiminė knygos istoriją nuo rašto kilmės iki elektroninės knygos, daugiau sužinojo apie šiuolaikinius, populiariausius lietuvių rašytojus bei jų knygas. Galiausiai buvo išsiaiškinti daugiausią įdomių faktų apie knygas žinantys mokiniai: pirmos vietos nugalėtoja – vienuoliktokė, žiniatinklio programuotojo specialybės mokinė Morta Paškevičiūtė, antrą ir trečią vietas pasidalijo būsimi energetinių sistemų elektronikai, vienuoliktokai, Erikas Dailidė ir Viktoras Smirnovas.
 
Protų kovose varžėsi Vilniaus profesinių mokyklų gimnazistai

Didžiausio susidomėjimo sulaukė Vilniaus miesto profesinių mokyklų bendrojo ugdymo skyrių 11–12 klasių mokinių Protų kovos „Jei nori surasti gyvenimo kelią, ieškok jo taurių knygų puslapiuose“, skirtos Juozo Tumo-Vaižganto 150-osioms gimimo metinėms paminėti.
 
Renginyje buvo sudarytos jungtinės mokinių iš skirtingų mokyklų komandos. Taip mokiniai susipažino, mokėsi bendradarbiauti, įsiklausyti į kitų nuomonę. Lietuvių kalbos mokytoja Vaida Račialienė vadovavo gausiam mokinių būriui šioje nelengvoje protų kovoje. Komandos dirbo susikaupusios ir gana greitai, nes jų laukė gausybė klausimų, į kuriuos jiems reikėjo atsakyti. Protų kovą vertino komisija, kurią sudarė Vilniaus miesto profesinių mokyklų lietuvių kalbos mokytojos. Ši protų kova tapo repeticija prieš artėjančius brandos egzaminus.
 
Edukacinė ekskursija į Nacionalinės bibliotekos Dokumentų restauravimo skyrių

Energetikos ir mechatronikos skyriaus mokiniai  kartu bibliotekininke Danguole Kazlauskiene ir lietuvių kalbos mokytoja Aušra Juciuviene  vyko į Nacionalinės bibliotekos Dokumentų restauravimo skyrių ir susipažino, kaip restauruojamos knygos ir kiti dokumentai.

Mokiniai sužinojo, kaip rankiniu būdu ar popieriaus liejimo mašinoje atkuriamos trūkstamos popieriaus lapų vietos, susipažino su restauravimo darbų specifika, prietaisais, įrankiais ir kokiomis techninėmis priemonėmis restauruojami dokumentai. Ekskursijos pabaigoje mokiniai apžiūrėjo restauruotas knygas, žemėlapius, natas ir kitus dokumentus, pamatė įvairių amžių, skirtingais stiliais įrištas knygas, sužinojo, iš kokių medžiagų buvo ir dabar yra gaminami knygų blokai ir viršeliai.

Edukacinę programą vedė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentų restauravimo ir konservavimo centro vadovas Algirdas Plioplys.
 
Susipažinta su popieriaus gamyba

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniaus technologijų mokymo centro mokiniai turėjo puikią galimybę išbandyti ir popieriaus gaminimo edukacinę programą. Šią vedė Informacijos išteklių departamento Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus aukščiausiosios kategorijos restauratorė Aldona Nikienė.