Naujienos

Konferencijoje aptarta sekretoriaus profesija, veiklos sritys, mitai ir perspektyvos

2020 06 05


2020 m. gegužės 26 d. Vilniaus technologijų mokymo centre (VTMC) įvyko sekretoriaus profesijai skirta nuotolinė konferencija
„Juoda-balta“. Net ir karantino metu besimokančiosios šios profesijos susirinko prie savo kompiuterių ekranų aptarti sekretoriaus darbo privalumų ir trūkumų, karjeros perspektyvų, įvaizdžio ir sveikatos.


0001_bram-naus-n8qb1zakk88-unsplash_1591337883-9bb1724f4933260c069c87816f5e528b.jpg

Sugriautas mitas

„Labai džiaugiuosi, kad susirinko ne tik būsimos sekretorės bet ir mokyklos atstovai, ugdymo sekretoriaus vadovė Natalja Adulo ir grupės kuratorė Nijolė Lukšienė. Dvi valandas vykusiame posėdyje pristatėme visas šias temas”, – prisiminimais dalijasi sekretoriaus programoje besimokanti Ana.

Ne paslaptis, kad sekretoriaus ar administratoriaus profesiją dažniausiais renkasi moterys,  todėl ši profesija yra apraizgyta moteriško žavesio stereotipais.

Ilgametę patirtį kuruojant ir mokant būsimąsias sekretores turinti N. Lukšienė pasakoja, kad šioje konferencijoje pranešėjos paneigė stereotipinį požiūrį ir savo pranešimuose išsakė, kad šios profesijos atstovės, priešingai nei manoma, yra kur kas daugiau nei elegantiškos kavos pilstytojos.

„Būsimoms sekretorėms reikia galvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie tai, kaip įmonės ir organizacijos atrodys po dešimties metų, kuomet jose nebeliks popierinės dokumentacijos, o tradicines griežtas pareigybių piramides pakeis vadinamieji „horizontalūs“ biurai, kuriuose sklandžiai dirbs bendradarbių komandos“, – akcentuoja N. Lukšienė.

Apie tokių naujųjų laikų artėjimą byloja ir pastaruoju metu išaugę reikalavimai sekretoriams ir biuro administratoriams. Pasak specialistės, norint tobulėti besikeičiančioje darbo rinkoje, jiems reikia ne tik mokytis naujovių, bet ir plačiai žiūrėti į savo profesiją bei darbą.

 

Konferencija – tobulėjimo galimybė

N. Lukšienė pastebi, kad ši tradicinė konferencija, organizuojama mokytojos Virginijos Puodžiukienės kiekvienais metais tampa vis tobulesnė  ir naudingesnė. „Tai yra išskirtinis būdas besimokančioms merginoms pademonstruoti savo viešojo kalbėjimo įgūdžius, įgyti daugiau drąsos ir pasitikėjimo savo gebėjimais, pasisemti naujų minčių, idėjų ir gauti papildomų žinių apie profesiją“, – pasakoja N.Lukšienė.

Ugdymo sektoriaus vadovė N. Adulo džiaugiasi, kad visuomenės supratimas kas yra Sekretorė (-ius) keičiasi. „ Tai ne tik tas asmuo įmonėje, kuris pateikia kavą ir prieš posėdi padrožia pieštukus, tai visų pirma asmenybė, labai dažnai įmonės veidas, kurį pirmą pamato lankytojas ir įmonės balsas, kurį išgirsta skambinantys arba rašantys. Vykstančios konferencijos pabaigoje uždaviau klausimą mokiniams, ar pasikeitė Jų pačių nuomonė ir supratimas apie sekretoriaus kvalifikaciją, ir kiekvienas patikino, kad šie metai buvo prasmingi ir turiningi, įgytos ne tik naujos kompetencijos  bet ir išaugo pagarba šiam darbui, nes labai dažnai Sekretoriaus atliekamos funkcijos yra nematomos, nepastebimos, bet jeigu jos nebūtų atliktos, kiekvienas tai pamatytų”, - tvirtina vadovė.

„Visoms merginoms noriu palinkėti pažvelgti į sekretoriaus profesiją ne tik vienu kampu: arba tai tik dokumentų valdymas, arba tik interesantų sutikimas bei atsiliepimas į telefono skambučius, arba tik personalo vadyba. Iš tikro sekretoriaus ar biuro administratoriaus profesija yra kompleksinis įvairių darbinių funkcijų junginys.“
 
Sekretorių mokytoja ir grupės kuratorė prisiminė ir savo profesinį kelią: „Kai aš pirmą kartą nedrąsiai pravėriau šios mokyklos duris, mane sužavėjo rami ir jauki aplinka. Panorau tapti  sekretore. Mokydamasi įsiliejau į mokyklos bendruomenės gyvenimą, ne tik mokiausi, bet ir užsiėmiau meno saviveikla, sportu. Puikūs ir kompetentingi mokytojai suteikė man pakankamai praktinių įgūdžių ir gebėjimų, kurie labai praverčia dabartiniame darbe.  Įgijusi kvalifikaciją likau dirbti mokykloje. Dabar čia ir pati mokau ir puikiai žinau, kokių žinių ir praktinių įgūdžių labiausiai reikia būsimoms sekretorėms“,- savo karjeros kelią pasakoja Nijolė Lukšienė.

 

Naujos žinios ir įgūdžiai

O kokį įspūdį konferencija ir visas nueitas mokymosi kelias paliko pačioms sekretorėms? Paula dalijasi savo patirtimi: „Rugsėjis buvo neįprastas. Pradėjau mokytis per dvi vietas ir nežinojau, kaip tai suderinsiu. Įsivaizdavau, kad tikrai krūvio nepatempsiu. Bet visas profesinio mokymo kolektyvas labai padėjo derinant ir darbą, ir studijas, ir mokslus čia. Džiaugiuosi, kad išbandžiau sekretorės profesiją ir išsilaikiau”, mergina sako, kad nuėjo visą kelią ir tuom džiaugiuosi ne tik už save, bet ir už visas.

Samantai Šis rugsėjis buvo labai neįprastas, todėl ji sako net nepajutusi viso mokymosi laiko. „Atrodo neseniai buvo pradžia, o dabar jau pabaiga - gaila. Tačiau šie mokslo metai buvo kupini laimės, nerimo, neįprastumo, tačiau su viskuo padėjo susitvarkyti nuostabūs šios mokyklos mokytojai. Pasimokyti  nors ir teko nuotoliniu būdu, tačiau tai buvo didžiulis iššūkis ir nauja pažintis”. Nors konferencija iš pradžių ir išgąsdino Samantą, buvo duota pakankamai laiko jai paruošti, tad realybėje nebuvo taip ir baisu kaip ji įsivaizdavo. „O dabar, viskas įveikta, nueitas dar vienas gyvenimo kelias, džiaugiuosi tiek už save tiek ir už visas mus”, - džiaugiasi ji.

Sigutė prisipažįsta,  pirmą dieną, kai įžengė į mokyklą, jai buvo nedrąsu, tačiau šalia buvo draugė, su kuria jautėsi kur kas drąsiau. Ir nors šie metai prabėgo labai greit, Sigutė žino, jog ne veltui: „Tikrai išeinu iš šios mokyklos drąsi ir išmokusi daug naujų dalykų. Suradusi naujų draugių ir būsimų kolegių. Labai ačiū visiems, kurie prisidėjo prie mano tobulėjimo! Ir tikiuosi jog kiekviena rasime savo kelią ir eisime juo iki galo!”

Gabija taip pat  prisimena, kad rugsėjo pirmąją į mokyklą žengė nedrąsiu žingsnių, nes nelabai žinojo ką iš tiesų dirba sekretorės ir neįsivaizdavo koks yra jų kasdieninis darbas, bet dabar, džiaugiasi, kad pasirinkau šią specialybę, nes ne tik sužinojo daugiau apie šią profesiją, bet ir įgijo naujų, vertingų žinių, kurios pravers jai ateityje.

O štai Viktorija rugsėjo mėnesį abejojo ar jai patiks sekretorės profesija, bet nusprendė pabandyti. „Pirmas dienas nesuprasdavau kur čia patekau, bet vėliau man visai patiko ir supratau kad čia draugiška aplinka ir kad noriu mokytis sekretorės profesijos. Taip susipažinau su puikiomis kolegėmis ir mokytojais, kurie davė daug naujų žinių, net motyvacijos tobulinti save”.

Būsimoji sekretorė Dominyka po 12-tos klasės nusprendė pasidaryti metų pertrauką, po kurios pasirinkau eiti mokytis į Vilniaus technologijų mokymo centrą, kad įgytų sekretorės profesijos žinių. Metų pertrauka po mokyklos baigimo jai išėjo į naudą:  „Po pertraukos turėjau daugiau noro mokytis, todėl prasidėjus mokslo metams turėjau didelį norą ir daug jėgų priimti naujas žinias. Iš tiesų mokslas nebuvo sunkus, tačiau karantino metų buvo šiek tiek sudėtingiau, nes reikėjo pačiai daugiau savarankiškai skaityti, suprasti naujas temas ir atlikti užduotis. Be galo esu dėkinga visoms mūsų mokytojoms, kurios buvo labai kantrios ir supratingos. Visada padėjo, atsakydavo į klausimus. Taip pat kas man labai patiko galima buvo laisvai diskutuoti, aptarti tuos dalykus su kuriais nesutinki. Mokytojos visada išklausydavo. Džiaugiuosi, kad mokiausi būtent čia ir sužinojau daug naujo”, - džiaugiasi Domnyka.

Tomai mokslo metų pradžia buvo ypatinga: „ Rugsėjo pirmąją atėjusi į mokslo metų pradžios šventę jaučiausi įžengusi į naują gyvenimo etapą, sekretorės profesiją pamačiau iš kitos perspektyvos. Per šiuos mokslo metus išmokau tikrųjų šios profesijos paslapčių, darbo specifikos ir įvairiausių dalykų, apie kuriuos ankščiau nebuvau girdėjusi. Šie mokslo metai man įkvėpė daug drąsos ateinantiems gyvenimo etapams”, - sako ji.

Anai baigiamoji konferencija tikrai paliko gerą įspūdį ir liks nepamirštama akimirka kuria galės prisiminti dar ilgai. „Nuo visų likusių merginų sakau ačiū už patirtį. Nuoširdžiai norime padėkoti mūsų mokytojai V. Puodžiukienei už suteiktas žinias, kad ji buvo mums pavyzdys, kuri mus skatino, kantriai aiškino, inicijavo. Ačiū mokytojai Virginijai. Mes čia tikrai dar grįšime. Nuostabios vasaros visiems moksleiviams ir mokytojams!”, - visos grupės vardu dėkoja Ana.

 

Priėmimas į profesinio mokymo įstaigas jau prasidėjo. Plačiau susipažinti su sekretoriaus mokymo programa galite čia https://bit.ly/sekretorius. Prašymai mokytis priimami internetu www.profesinis.lamabpo.lt