Naujienos

TECHIN - dvi naujos profesijos augantiems oro uostų keleivių srautams aptarnauti

2023 06 23

Lietuvoje pristatomos visiškai naujos profesinio mokymo programos. Nuo rugsėjo 1 d. Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centras (TECHIN) pradės ruošti oro uosto keleivių aptarnavimo ir orlaivio antžeminio aptarnavimo specialistus.

Naujų profesinio mokymo specialybių poreikį padiktavo didėjantys keleivių srautai Lietuvos oro uostuose. Augant keleivių ir skrydžių skaičiui, kilo būtinybė ne tik išplėsti Vilniaus ir Kauno oro uostų terminalus, bet ir pradėti sistemingai ruošti reikalingą personalą.

0001_1687438754207_1687495629-33cfb19f245a585e7ef0f17e190f1961.jpg
Šiuo metu šalies antžeminio aptarnavimo įmonėse dirba daugiau kaip 700 žmonių. Prognozuojama, kad Lietuvos oro uostų keleivių skaičius 2023 m. pasieks 5,9 mln. keleivių, todėl antžeminio aptarnavimo įmonės per artimiausius metus planuoja įdarbinti daugiau kaip 200 naujų darbuotojų.

Iki šiol nė viena Lietuvos švietimo įstaiga nerengė specialistų, turinčių specifinių žinių, susijusių su orlaivių antžeminėmis paslaugomis. Dabar mokymosi įstaigose per metus parengiama tik iki 200 orlaivių pilotų, mechanikų, skrydžio valdymo, aviacijos vadybininkų – Lietuvos aviacijos gairėse iki 2030 m. numatyta visapusiškai didinti šių specialistų skaičių.

Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centro (TECHIN) direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Putinaitė teigia, jog Lietuva yra vienintelė šalis, kurioje bus ruošiami tokie specialistai. „Programa yra tarptautinė, dar nė viena Europos šalis nerengia tokių specialistų. Iki šiolantžeminio aptarnavimo specialistus ruošdavo pačios įmonės, o nuo šių metų gavus valstybės finansavimą dalį paruoš ir profesinio mokymo įstaigos“, – sako V. Putinaitė. 

O darbdaviai tvirtina, jog šias programas pasirinkusiems absolventams darbo vietos - praktiškai garantuotos.

„Antžeminio aptarnavimo specialistų poreikis yra didžiulis, o įsidarbinimo galimybės – praktiškai garantuotos. Žmonių, galinčių dirbti šiame sektoriuje, spektras yra labai platus, nes iki šiol visus savo darbuotojus reikiamų įgūdžių apmokome patys. Kitaip sakant, įmonės viduje suteikiame žinių, reikalingų dirbti šį darbą. Jei žmogus anksčiau turėjo profesiją, galime jį perkvalifikuoti ir darbuotojas puikiai prisitaiko, tačiau kryptingas specialistų ruošimas valstybės lygiu yra didžiulė paskata visam aviacijos sektoriui“, – sako antžeminio aptarnavimo bendrovės „Litcargus“ generalinis direktorius Linas Vaškys.

Specialistų ruošimas prasidės rugsėjo 1 d., o priėmimo dokumentus užpildyti galima jau dabar LAMABPO sistemoje adresu https://lamabpo.lt/profesinis-mokymas/.

Būsimieji keleivių aptarnavimo specialistai mokysis darbo aviacijos pramonėje ypatumų, išvykstančių ir atvykstančių, ribotos judėsenos keleivių aptarnavimo, bendravimo įgūdžių. Lėktuvų antžeminio aptarnavimo specialistai bus mokomi bagažo ir krovinių rūšiavimo, jų krovimo, kitų su orlaivio priežiūra susijusių procesų, orlaivių aptarnavimo, įrangos valdymo ir kitų įgūdžių.