Naujienos

Vyko projektas „Pasimatuok lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą 2020“

2020 02 28


Šių metų vasario mėn. Vilniaus technologijų mokymo centro Informacinių ir vizualinių technologijų skyriuje vyko tradicinis, jau penktus metus organizuojamas tarpmokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros edukacinis projektas „Pasimatuok lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą 2020“, šį kartą skirtas Lietuvos nepriklausomybės 30 – čiui ir Mokyklų bendruomenių metams paminėti. Šis projektas, kurį koordinuoja lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Vaida Račialienė, suburbia ne tik Vilniaus miesto profesinių mokyklų mokytojus lituanistus, bet ir jų abiturientus, norinčius išbandyti  savo pasiruošimą būsimam lietuvių kalbos brandos egzaminui. Todėl ir iškelti tikslai buvo labai skirtingi – vieni mokytojams, kiti  mokiniams.


0001_img_20200217_104447_1582891972-941917ad4cd7fcb86e82d369f9e2f537.jpg
Pirmo etapo metu (vasario 7 d.) Informacinių ir vizualinių technologijų skyriuje vyko bandomasis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas, kuriame 27 Vilniaus miesto profesinių mokyklų mokiniai ,,pasimatavo” būsimą brandos egzaminą. Abiturientams buvo pateiktos dvi samprotavimo rašinio ir dvi literatūrinio rašinio temos: ,,Kokių herojų reikia žmonėms”, ,,Kas savame krašte geriau negu kitur?”, ,,Istorinės asmenybės Lietuvos literatūroje” ir ,,Pareigos samprata literatūroje”. Kaip ir tikro brandos egzamino metu, kiekvienos temos egzamino užduotyje buvo pasiūlyti du rekomenduojami autoriai iš 11 klasės kurso, kuriais buvo  rekomenduojama remtis rašant rašinį. Šio projekto etapo tikslas - išbandyti lietuvių kalbos ir literatūros bandomąjį egzaminą, gauti objektyvų bandomojo egzamino darbo komentarą ir įvertinimą. Deja, ne visiems šis bandomasis egzaminas buvo sėkmingas, nes atsirado tokių mokinių, kurie vis dar ignoruoja vieną svarbiausių brandos egzamino užduoties vertinimo kriterijų ir rašinyje nesiremia nė vieno iš privalomų autorių kūriniu. Tačiau dauguma projekte dalyvavusių abiturientų sėkmingai įveikė išbandymus ir ,,pasimatavo” būsimą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.

Antrasis etapas per mokinių atostogas (vasario 17 d.) buvo  skirtas  mokytojoms – tai  praktinis seminaras, kuriame 10 lietuvių kalbos mokytojų Informacinių ir vizualinių technologijų skyriuje praktikavosi vertinti bandomojo brandos egzamino darbus, aptarė taisymo metu iškilusias vertinimo problemas ir pateikė pirmame etape dalyvavusiems mokiniams išsamią ištaisytų jų darbų analizę ir apibendrinimą, rekomendacijas. Be to, seminare mokytojos dalinosi savo gerąja patirtimi, autorine metodine medžiaga ir skaitė pranešimus tema „Kelionių prasmės lietuvių literatūroje“ (pvz., “Kelio motyvas J. Biliūno apysakoje “Liūdna pasaka”, “Kelionės prasmės gyvenime ir literatūroje”, “Kelionė į praeitį J. Apučio apsakymuose”, “Kūrybinės kelionės su J. Biliūnu”, “A. Garšvos kelionė liftu per gyvenimą” ir t.t.). Reikia pasidžiaugti, kad Vilniaus miesto lituanistės, dirbančios profesinėse mokyklose, jau ne vienus metus ne tik pačios nuoširdžiai bendrauja ir bendradarbiauja, geranoriškai dalinasi savo sėkmėmis, bet ir organizuoja bendrus renginius savo mokiniams: konkursus, viktorinas, konferencijas. Dar šiais mokslo metais mokinių laukia suplanuotos prasmingos veiklos Vilniaus profesiniame mokymo centre „Žirmūnai“, Vilniaus paslaugų verslo profesiniame mokymo centre Baltupyje ir, žinoma, profesinių mokyklų mokinių diktantas, kuris tradiciškai vyks kovo 9 dieną Vilniaus technologijų mokymo centro Informacinių ir vizualinių technologijų skyriuje.